Öyle birisinin kapısına gitmeli, öyle birisinden istemeli ki, “Bu benim dükkânımda yok, bu benim eczanemde bulunmaz” demesin.
İhtiyarı pek kısa olan insanın, nelere ihtiyacı yok ki? Her an nefes almaya ihtiyacı vardır. “Zeminin bütün nüfuslarına nefes vermek” gibi bir vazife ile tavzif edilen hava zerrelerine, sadece Kâinatın Sultanı hükmedebilir. Bir an için nefes alma zorluğu çeken bir insan, bu Sultan’a ne kadar muhtaç ve müteşekkir olduğunu anlar.
Susuzluktan çatlayan dudaklar, ancak O’nun rahmet pınarından akan damlalarla hararetini teskin edebilir. Gözle görülmeyecek kadar küçük bir mikrobun musallat olmasıyla yatağa düşen bir insan, O’nun Şâfî isminden istimdat edebilir.
İnsanın beslenmek, barınmak, ısınmak, arınmak, hadsiz düşmanlarına karşı kendini savunmak, nihayetsiz emellerine kavuşmak gibi pek çok nihayetsiz arzuları ve ihtiyaçları vardır. “İhtiyaç dairesi nazar dairesi kadar büyüktür, geniştir. Hatta hayal nereye gitse ihtiyaç dairesi dahi oraya gider, orada da hacet vardır. Belki her ne ki elde yok, ihtiyaçta vardır. Elde olmayan ihtiyaçta vardır, elde bulunmayan ise hadsizdir.” (17. Söz) Buna karşı, aczinden ve fakrından başka elinde bir sermayesi yoktur.
Cenâb-ı Hakk’ın dergâhından başka yerde, O’nun mülkünden başka bir mekânda, insanın ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Mün’im, Rezzak, Şâfî, Rahman, Rahîm, Kerîm gibi en güzel isimler O’na aittir. O kapıyı duâ eli ile çalan bir insan, oradan eli boş dönmez. Kalbi temiz, imanı kavî, yakarışı samimî olan hiçbir ihtiyaç sahibi bu kapıdan boş çevrilmez.
Duâ kulluğun özü olduğundan, insan hacet kapısında duâ ve niyazda bulunmakla, yaratılışının asıl gayesine uygun bir davranış göstermiş olur. Rabbi de o kulunu ihtiyaç içinde ve çaresiz bir vaziyette bırakmaz.
En geniş, en cömert, en yüksek, en müşfik, en âlî ve en âlâ hacet kapısı, Cenâb-ı Hakk’ın kapısıdır. Hacet kapısından ihtiramla giren, ihsanla çıkar.

ALLAH’IM

Aczimi anlayıp kapına geldim,
Ağlayan yüzümü güldür Allah’ım.
Senden başka kim var, kime gideyim,
Başka kapı bana züldür Allah’ım.

Emellerim sonsuz, ömrümse çok dar,
Mahiyetim ancak bir zerre kadar,
Fakat dağdan büyük günahlarım var,
Affet, mağfiretin boldur Allah’ım

Şaşkın ırmak gibi dolanıyorum,
Çağlayıp aktıkça bulanıyorum,
Kapından hidayet dileniyorum,
Şu gönül kâsemi doldur Allah’ım.  (A.Y.)

Image

Yorum ekle

• Mesajınız editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.
  • Küfür, hakaret ve beddua içeren yorumlar değerlendirmeye alınmamaktadır.
  • Lütfen imla kurallarına uyalım, sadece BÜYÜK harflerle yazılan yorumlar yayınlanmaz.
  • Tehdit içeren mesajların içeriği (örneğin: cesaretiniz varsa bunu da yayınlayın, yayınlamazsanız şöyle yaparım vs.) kurallara aykırı olmasa bile yayınlanmaz!
  • Güvenlik kodu
    Yenile

Risale-i Nur Hareketini, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatlarının otuzlu yıllarına götürmeden, yapacağımız tahlillerin yanlış olacağını düşünüyorum. Hayatı ile yazdıkları arasındaki muhteşem tenasübü bilenler, bazen Bediüzzaman’ı...

Bu yazıyı 28 Şubat postmodern bir darbe olduğunu söyledikleri halde, AKP´in millî iradeden beslendiğini idda edenler sakın okumasınlar... Yani Erbakan'ı ve Türkiye siyasetini bitirenlerin emriyle çıkarılmış AKP Projesini demokratik prensiplerle...

Bir cemiyeti ayakta tutan en büyük sır adalet duygusudur. Adalet mülkün temelidir. Adalet yıpranmaya başladığı zaman mülkün temellerinin de yıpranacağı, hatta mülkün tarumar olacağı açıktır. Tarihe bakıyoruz, yıpranmaya yüz tutan...

Bir ay kadar önce, Türkiye’nin en çok satılan gazetelerinden birinin ilk sayfasında “Kan donduran cinayetler” başlığı altındaki haber metni “Bolu, İstanbul ve Konya’dan peşpeşe gelen cinayet haberleri kamuoyunu şoke etti.” cümlesiyle...

İki mümtaz sahabenin naklettiği bir hâdis-i şerif mealen şöyledir: “Resulullah (asm) buyurdular ki: Ahirzamanda, din ile dünyayı talep eden insanlar zuhur edecek. Bunlar, insanlar için öyle bir yumuşaklığa bürünürler ki, koyun postu yanlarında...

Dünyanın büyük bir bölümü mânevî bir buhran ve dertle kıvranıyor olabilir.İnsanlığın kahir ekseriyeti şaşkın, biçare, bedbin, kısır döngülerin içerisinde, çaresiz ve mutsuz olabilir. İdareciler yetersiz, beceriksiz, vizyonsuz ve sığ...

Zülfikâr Balpetek: “Meşveret ve sadakat kavramlarını açar mısınız? Kime sadakatli olacağız?” Benim Bir Reyim VarMeşveret, Bediüzzaman Hazretlerinin Kur’ân’dan ve Asr-ı Saadetten aldığı ve bir hizmet metodu olarak ortaya koyduğu sistemin...

Din, insanın kalbinin cilâsı, ruhunun mi’racı, aklının nuru, vicdanının ziyası ve şaşmaz ölçüsüdür. Ahiretinin teminatı, dünyasının saadetidir. Bediüzzaman Hazretlerinin tarifi ile, “Din hayatın hayatı, hem nuru hem esası”dır. Bu...

Siyasetçilerin bir hayat biçimi vardır; seçmenlerinden uzaktır ve herkesle temas halinde olmaz. Hatta bu hayat biçimi, seçmenlerin dillendirdiği şikâyetlerin başında gelir.Fakat modern dünyaya kafa tutan ve bilindik siyasetçilerden uzak bir hayat...

Ramazan ayı içerisinde, gazetemiz Yeni Asyada bir haber çıkmıştı. “Asırlardır kılıçla hutbe okuyorlar” başlıklı bu haberi okuyunca, biraz kendime kızdım. Bazen, işte tenbelliğimizden midir, işlerimizin yoğunluğundan mıdır nedir,...

17 Aralık sonrası bir tarihte... Tarafgirliğin tavan yaptığı bir zamanda... Basındaki kalemlerin keskin bir kılıç gibi kullanıldığı dönemlerde... Bir dost sohbeti esnasında, Erdoğan cephesinin sembol ismi...

Ülkemizde hâkim olan ve doksan yıldır aynı istikamette seyreden eğitim sistemine bir bakın, iyice inceleyin. Sonuçta, mevcut sisteme hâkim düşüncenin Kemalist bir düşünce sistemi olduğu görülecektir. Bu değerlendirmenin doğru olduğunu...

Anket

Arap baharı sizce bir demokrasi / hürriyet hareketi midir yoksa bir devrim midir?

Kitapta, değişim sancıları içerisindeki, başta Türkiye ve âlem-i İslâm özelinde tüm dünya için büyük İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursî’nin örnek hizmet anlayışı özetleniyor.
    Bugün7509
    Dün15815
    Bu Hafta47035
    Bu Ay270260
    Toplam13115064

Sitede şuan 337 ziyaretçi var.

Bilgi toplumu ve Risale-i Nur

Bilgi toplumu ve Risale-i Nur

Bilgi toplumu nedir, Risale-i Nur, Müslümanları “bilgi toplumu” haline getirmek için nasıl bir metot uyguluyor? Bilgi toplumu şöyle tarif ediliyor: Temel üretim faktörü bilgidir. Bilginin işlenmesinde, depolanmasında da bilgisayar ve iletişim teknolojileri baz alınır.Bilgi toplumunun temel unsurları okumak, araştırmak, incelemek, haberdar olmak, bilgi üretmek, bilgi almak,...

Yeni Asya’nın mücadelesi demokrasinin önünü açıyor

Yeni Asya’nın mücadelesi demokrasinin önünü açıyor

Yeni Asya 45 yıldır iman hizmetiyle hürriyet mücadelesini birlikte ve iç içe götürürken, önüne çıkarılan engelleri aşmak için hukuk zemininde ortaya koyduğu gayretlerle Türkiye’nin antidemokratik yasa ve uygulamalardan adım adım kurtulmasına da çok önemli ve tarihî katkılarda bulundu. Meselâ onyıllar boyunca Nurcular başta olmak üzere dindarlara karşı...

İman hizmeti ve hürriyet mücadelesi

İman hizmeti ve hürriyet mücadelesi

Risale-i Nur hizmeti, asıl gündemi ve hedefi olan imanları tahkim ve takviye noktasındaki tahşidatını sürdürürken, aynı zamanda verdiği mücadele ile gerçek bir hürriyetin de önünü açıyor. Bu yönüyle, iman hizmeti ve demokrasi mücadelesi iç içe geçmiş olarak yürüyor.Bediüzzaman’ın bir taraftan iman hakikatlerini anlatırken, diğer taraftan meşrûtiyet,...

Bediüzzaman’ın “bir reyi var”; varis ağabeylerin kaç reyi var!

Bediüzzaman’ın “bir reyi var”; varis ağabeylerin kaç reyi var!

Risale-i Nur’u okuyor diye hüsn-ü zanda bulunduğum, bir bakanlıkta genel müfettiş olarak çalışan kadim bir dostumla karşılaştım. İlk sözü: “Ah, Yeni Asya’cı kardeşim! Nasıl bu hataya düştünüz!” demesin mi gülerek!Biz de, Risale-i Nur’un siyaset meydanlarında istismarı, münafıkane bandrol yasağı ve devletleştirilmek istenmesi, “menfaat üzerine dönen...

Meşveret heyeti ikna etmek zorunda değil

Meşveret heyeti ikna etmek zorunda değil

Bazı kardeşlerimiz, İstişare heyetinin, cemaat fertlerini bile ikna edemedikleri ileri sürerek, aldığı kararların geçersiz olduğunu ima eden mesajlar gönderiyorlar. Şûrâ, yani, istişare heyeti, ferdi ikna etmek zorunda değildir. Ancak fert, meşveretin, şûrânın aldığı kararlara-muhalif de olsa, hatta kararlar yanlış da olsa uymak zorundadır.Meşveretin esası,...

Bediüzzaman’dan ezber bozan duruşlar

Bediüzzaman’dan ezber bozan duruşlar

Bizler, içtimâî ve siyâsî hayatın çalkantılarında boğulmamak için Risale-i Nur prensipleri doğrultusunda meşveret ile hareket ederek, harekâtımızı şahs-ı mânevî ruhu ile teyid edip yerine getiriyoruz. Neticesini de Rabbimize bırakıyoruz. Öncelikle bir kaç sual ile girmek istiyorum? Üstad Bediüzzaman Hazretleri kendisini tazyik eden ehl-i dünyanın lehinde olarak bir...

Avrupa’nın genç fatihleri

Avrupa’nın genç fatihleri

Bir haftayı aşkın son Avrupa seyahatimiz esnasında yeni bir fütûhâtın, sevindirici yeni bazı inkişafların farkına vardık: Temiz fıtratlı Müslüman gençlik, aslî dâvâsına tam sahip çıkıyor; bu misyonunu, hâl ve kàl diliyle âleme ilân ve ispat ediyor.Mevcut hâl ve gidişat, Üstad Bediüzzaman’ın bir asır evvel söylemiş olduğu “Avrupa, bir İslâm devleti...

Bayram, Gazzeli çocukların da hakkı

Bayram, Gazzeli çocukların da hakkı

Bir Ramazan ayını daha oruçla ihya etmeyi nasip eden Allah’a hamd olsun. Ömrü olanlar bugün bayram edecek. İnşallah her günümüz bayram gibi sevinçli ve huzurlu olur ve olsun.Ne yazık ki bazı senelerin bayramı buruk yaşanıyor. İslâm dünyasının, din kardeşlerimizin ve insanlık ortak noktasında buluştuğumuz başkalarının katliâma maruz kaldığı bir vakitte, gerçek...

“Hüsn-ü zan, adem-i itimat” Bediüzzaman’a mı ait?

“Hüsn-ü zan, adem-i itimat” Bediüzzaman’a mı ait?

Elbistan’dan Ruhi Pak kardeşimiz, “Bediüzzaman’ın diye naklettiğiniz ‘hüsn-ü zan, adem-i itimat’ sözünü Risale-i Nur’da bulamadık. Siz kaynağını bulabildiniz mi?” diye sordu.Bu söz Bediüzzaman’ın değil, “Nurun kumandanı, Nur’un kahramanı” şeklinde tanımladığı talebesi Zübeyir Gündüzalp Ağabeye aittir. Acaba o söz, Üstad’ın basılmamış...

Osman Kurnaz

Osman Kurnaz

Ahlen, Almanya’ya giden her okuyucumuzun mutlaka uğradığı orta büyüklükte şirin bir kasaba, ama ülkedeki Nur hizmetinin en önemli merkezlerinden biri. Çoğunluğunu yakındaki maden ocağında çalışan, ama aralarında kendi işlerini kuranların da bulunduğu Türklerin oluşturduğu Nur talebeleri, burayı olduğu gibi Almanya’yı da nurlandıran manevî hizmetlere imza...

• RÖPORTAJ
    • NUR HABERLERİ
    • BASINDAN SEÇMELER
    • DÜNYA DÖNÜYOR
    • AVRUPA´DAN HABERLER
    Risâle-i Nur’un hayatımızdaki etkisini, eşimin ölümüyle daha iyi hissettik

ZARİFE CANAN: "BENİM KENDİ HAYATIMDAKİ ...

İsrail’i sürekli sert bir şekilde eleştiren ünlü Yahudi akademisyen Prof. Dr. Norman Finkelstein, gazetemize verdiği röportajda, İsrail devletinin ...

“Türkiye’nin kurtuluşu din, ırk, mezhep üzerinden siyaset yapmak değil; Kemalizmden demokrasiye geçmek. ‘Sadece benim istediğim olacak’ dediğin ...

Gençlerle ilgili güzel gelişmeleri gündemimizin ilk sıralarına çekiyoruz.

Nerede güzel bir adım atılmışsa, nerede bir pozitif haber varsa hemen onu ...

“12 Eylül anayasası resmî ideolojiye oturtulan ve demokratik yaklaşımdan uzak bir anayasa. Yanlış bir zemine bina edilen ve dar bir kadro ...

Meclisin gündeminde Nur Risalelerini de ilgilendiren bir kanun değişikliği var.

Devlet önce Risale basanların basmaya devam etmesine fiilen engel ...

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç Yerleşkesi’nde gerçekleşen dünkü masa çalışmalarında; hak, adalet, özgürlük, müsbet hareket, hürriyet, ...

Uşak programını da tamamlayan TIR'ımız, günün üçüncü ve son programını yapmak üzere Afyon’a doğru ...

Eski zamandan beri bütün ümmetin dehşetinden Allah’a sığındığı en dehşetli asır, âhirzamanın bir bölümünü teşkil eden ve içinde bulunduğumuz helâket ...

Avukat Kadir Akbaş, Kültür Bakanlığı’nın elli beş yılda teşekkül etmiş fiilî durum neticesinde doğmuş hukukî durumu değiştiremeceğini söyledi. ...

Bizler hayatımızda tek bir düşüncenin, fikrin, emrin gerçekleşmesine mahkûmuz: Allah’ı (cc) ve Resulullah’ı (asm) sevmek... Sevgimizin gerçekleşmesi ...

Bediüzzaman Said Nursî Hazretleriyle eliyle asrımıza takdim edilen Risale-i Nur Külliyatı, bütün dünyaya yayılarak insanlığın imanını kurtarmaya ...

Bir cezânın, suçla münâsebeti nasıl tesbît ediliyor? Hangi kusûra, hangi ölçüde müeyyide uygulamak gerektiği nasıl takdîr ediliyor? Hukùkun ...
    Dinin temeli imandır. Peygamberler iman öğretisi ile gelmişlerdir. Mukaddes kitaplar ve metinler öncelikli olarak imana ait konuları ders verir. ...

Pek çok konuda maddî sıkıntı çekenlerimiz olsa da, umumî anlamda ‘babalarımız’dan daha zengin olduğumuz da bir gerçek. Fakir olanların sayısı çok, ...

Suriye’deki durum giderek daha çetrefilli bir kilitlenme tablosu oluştururken, bu durumdan nasıl çıkılacağının daha da belirsizleştiği bir ortama ...

İtalya hükümeti, Başbakan Berlusconi’nin talimatıyla nüfusu 1 milyon 300 bini aşan Müslümanları temsil edecek bir yapı kurmak için harekete geçti. ...

Büyük devletler, ihtiraslı siyasetçi ve politikacılar dünyaya kendi hesaplarına göre bir düzen getirme peşindeler. Onlara göre dünya ve hayat, sadece ...

HAC ve umre ibadeti için Suudi Arabistan’a gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği Hz. Muhammed’in (asm) Mekke’de bulunduğu iki mağaraya ...

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Dede, Gemilerle Gazze’ye giden insanların Gazze’ye uygulanan ambargoyu delmek ve orada ...

Almanya’nın Hessen Eyaleti Darmstadt Şehir Belediyesi, Müslümanlar için tahsis edilecek mezar yerini Yabancılar Meclisi üyelerine gösterdi.

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporu taslağında AB’nin vize serbestisi tanımadığı tek aday ülkenin Türkiye ...

Alman araştırmacı Peter Holtz, Almanya’da yaşayan Müslümanların dört milyon gibi büyük bir kitle olduğuna, onların içinden yanlış yapanların ...

“Avrupa, bir İslâm devletine hamiledir, günün birinde onu doğuracak; Osmanlılar da Avrupa ile hamiledir, o da onu doğuracak. (...)

Avrupa’da Kur’ân’a ...

Önce, Almanya’da yapılan bir araştırma neticesini aktaralım: Alman Konrad Adenauer Vakfı’nın Almanya’da yaşayan başı örtülü Türk kadınlarına ilişkin ...
    • MAKALELER
    • SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ KUR´AN
    • KURAN HABERLERİ

1399 yıl önce Hıra/Nur Dağı'ndan doğan Kur’ân nuru dünyayı aydınlatmaya başlamıştı. Bir kişi ile başlayan İslâm dini, artık dünyanın yarısını ve ...

Duâ, kulluğun özüdür. Hadis-i şeriflerde; ibâdetin özü olduğu, ibâdetin duâdan ibaret olduğu ifade edilir. Hadislerde duâ ile ilgili olarak;

- ...

Günler büyük bir hızla geçip gidiyor. Her gün biraz daha yaşlanıyoruz. Her an ölüme bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu dünyada en fazla kaç yaşına ...

Bediüzzaman’a göre İsbât-ı Vâcib delili: KUR’ÂN

Said Nursî, ilk defa Mutezile tarafından kullanılan ve Ehl-i Sünnet kelamcıları tarafından da ...

Türkçe'de kullanılan "ölüm" kelimesinin Arapça karşılığı "mevt"tir. Mevt kelimesinin Arap dilinin en geniş lügati sayılan Lisanü'l-Arab'ta bir çok ...

Dünya Kuran okuma birincilerinden Abdurrahman Sadien ve İran / Dünya birincisi Ahmet Ebul Kasimi´den Gaziantep´te Esmâ-ül Hüsna düeti.

Güney Afrikalı Abdurrahman Sadien, Gaziantep'de Duha ve İnşirah Surelerini okuyor.

Midyat'a gelen İranlı Hafız Fatiha'yı tek nefeste okudu.

Fatiha sûresini hiç böyle dinlediniz mi?

“Kur’ân ve İlmi Hakikatler” başlıklı sempozyumun ikincisi, 14 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak. Fırat Kültür Merkezi’de düzenlenecek sempozyumda, ...
    ERZURUM’DA yaklaşık 500 yıldır aralıksız devam eden binbir hatim geleneği kapsamında Erzurum’da bir ay içerisinde vatandaşlar camilerde 12 bin 750 ...

DEMOKRATİK Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, her yıl yaşanan yaş sınırı tartışmalarının son bulması ...

Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Fethi Karahüseyin, ebeveynlere çağrıda bulunarak, çocuklarını Kur’ân Kurslarına katılmalarını sağlamalarını ...
    Adana’nIn Çukurova ilçesinde bir Kur’ân kursu öğretmeni, çocuklara din eğitimi verdikten sonra onları gezi ve piknik alanlarına götürerek ...
    • Mana-i Harfi
    • ENSTİTÜ YAZILARI
    • RİSALE-İ NUR IŞIĞINDA
    • TARİHİ HAKİKATLER
    • RİSALE-İ NUR NEDİR?
    Varlık aleminin genel kuralı, her şeyin aslına dönmesidir. Yeryüzünde her şeyin teklikten geldiğini ve tekliğe döndüğünü ortaya koyan pek çok ...

"Şu defterin vücudu Yirmi Altıncı Sözde, hem Onuncu Sözün haşiyesinde ispat edilmiştir."

Hayatın ya da gerçeklerin iki yönü olmalı. Biri, bize bakan algılarımızın süzgecinden geçen yönü, diğeri tüm özellikleri ile sonsuzluğu ifade eden ...
    Adalet mülkün temelidir." Hazret-i Ömer'in fıtratını ve idareci özelliğini en güzel şekilde ifade eden bu ...
    Günlük yaşantımızın en büyük sıkıntılarından biri kesret. Hayatın günlük akışı içinde kargaşa ve karmaşa ...
    Dünyaya gözünü açan her insanın, durup düşünmek fırsatını bulduğu an zihnine hücum eden bazı esaslı sorular vardır:
    “Ben kimim? Bu dünyada ne ...
    Yüce Yaratıcı her insanı, daha doğumunda, küçük ya da büyük bir cemaatin içine atarak yaratır. Aile denilen bu birlik ve grup fıtrî olduğu gibi, ...

Günümüzden altmış yedi sene önce 4 Aralık 1945 tarihli gazeteler ‘İstanbul’da komünist görüşlü basın organlarına ait gazete matbaalarının ve ...

Sosyal hayat içinde dinin rolü farklı zamanlarda farklı şekillerde ele alınmıştır. Ancak bu tanımın asıl kaynağı nübüvvet ve ...

Risâle-i Nur’da kullanılan dil ve üslûp, eserin hayatiyetini sağlayan bir deri gibidir. Derisi soyulan herhangi bir canlı nasıl değersizleşirse, ...

Risâle-i Nûrların usûl ve ahkâm-ı esâsiyesi önemli bir mevzû. Hele ki şahs-ı mânevî başlı başına incelenmesi ve işlenmesi gereken bir konudur. ...
    “Fazla fevkalâde hüsn-ü zan ve müfritâne âlî makâm vermek yerine, fevkalâde sadâkat ve sebât ve müfritâne irtibât ve ihlâs lazımdır. Onda ...

Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin, Sikke-i Tasdik-i Gaybî isimli eserinin 156. sayfasında, dokuz, on bir, on iki, on beş, on dört yaşındaki ...

Modern çağımızın işletme, eğitim, davranış bilimleri ve tıp alanlarında sıklıkla kullanılan ve değeri gün geçtikçe artan geribildirim sistemi, ...

RİSÂLE-İ NUR’DAN:

“Âdil ve Hakîm-i Mutlak’ın Rahman ve Rahîm ismine kasem ederim: Nev’-î beşer, şer ve kubh ve bâtılı, zahmetsiz ...
    Risâle–i Nur'dan

...İmam–ı Ali’nin (ra) adi bir Yahudî ile muhakemesi ve medar–ı fahriniz olan Salâhaddin–i Eyyûbî’nin miskin bir Hıristiyan ile ...
    Bediüzzaman diyor ki:

"Bence yol ikidir; mizânın (terazinin) iki kefesi gibi. Birinin hiffeti, ötekinin sıkletine geçer. Ben tokadımı Antranik ile ...

Yakın Tarih Yazıları

Isparta'daki Er Eğitim Tugayı Camiinin temel atma merasimine dâvet edilen Bediüzzaman Said Nursî, Besmele ve duâlarla temele ilk ...

Tarih boyunca eğitimde büyük reformlar, savaş, kriz gibi olağanüstü hallerin ardından yapılmıştır. Bu yenilikçi tavır, Osmanlı Devleti’nin son ...

İstanbul fethinin sembolü olan Ayasofya Camii, 24 Kasım 1934'te alınan bir Bakanlar Kurulu Kararıyla müzeye çevrildi.

Bu mâbedin müzeye çevrilme işi ...

Asrımızdan itibaren kıyamete kadar olan bütün zamanları nurlandıran ve Kur’ân’ın manevî bir mu’cizesi olan Risâle-i Nur, bilhassa günümüz insanı için ...

"Hz. Mevlâna benim zamanımda gelseydi, Risâle-i Nur'u; ben o­nun zamanında gelseydim, Mesnevî'yi yazardım. o­nun hizmeti Mesnevî tarzındaydı, şimdi ...

“Risâle-i Nur nedir?” deseler ne cevap verirsiniz? Risâle-i Nur’u tanıtmak için tanımak gerekir. Onu tanıdıkça çoğalır tanımlar. Tanıtıma ...

“Risale-i Nur, Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyan’ın taht-ı tasarrufunda olduğundan, ona uzanan, ilişmek isteyen her el kırılır ve her dil kurur.

Kur’ân-ı ...

“Risâle-i Nûr, sefine-i Nuh gibi, Anadolu'yu cebel-i Cudî hükmüne getirip, küre-i arzın yangınından ve tokatından kurtulmasına bir sebeptir.” ...
    • BEDİÜZZAMAN CEVAP VERİYOR
    • MEDYADA SAİD NURSİ
    • SAİD NUR VE TALEBELERİ
    • BEDİÜZZAMAN KÖŞESİ
    • SAİD NURSİ KİMDİR?

Hayatının son otuz beş senesini "eşedd–i zulüm ve istibdat" altında geçiren Bediüzzaman Said Nursî, aynı zamanda daimî bir tarassut ile takip ...

Risale-i Nur’dan hürriyet bahisleri:

İnsanlar hür oldular, ama yine abdullahtır(Allah’ın kuludur)lar (Tarihçe, s. 95).

Hürriyet imanla parlar: ...

Üstadım Bediüzzaman Hazretleri ile bir hasbihâldir

Aziz Üstâdım! "Bu ahirzaman çok çalkalanıyor; bu fitne-i âhirzaman acip şeyler doğuracağını ihsas ...

Şeriat dairesindeki hürriyet, gelişmenin birinci kapısıdır: Asya’nın ve âlem-i İslamın istikbalde terakkîsinin birinci kapısı meşrutiyet-i meşrua ve ...

Doç. Dr. Gülümser Heper’in diğer bir önemli yanılgı ve çelişkisi de, Said Nursî’nin modern ...

Dersim çıkışıyla partisi içinden de epeyce tepki alan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bir grup partili milletvekilinin deklarasyon ...

Mikail Bilal Yaprak, Konya STK’larının Ufuk Turu-8 toplantısıyla ilgili yazımızdaki “Anayasa Mahkemesi eski üyesi Sacit Adalı’nın, günümüz ...
    Diyarbakır Dicle Kent Yeni Asya Temsilciliği tarafından düzenlenen Bediüzzaman’ı anma toplantısı Diyarbakır Ava Düğün Salonunda yapıldı. Dicle ...

Tarihî yeşil ve münevver Bursa, Hz. Üstadımızın lisanında “Anadolu’nun medresesi” olması hasebiyle sekiz senedir bir gelenek hâline getirdiği ...

İLK İNSAN olan Hazret-i Âdem’i (as), kendisinden sonra gelecek insanlara ilk peygamber olarak tayin eden Cenâb-ı Hak, son peygamber olan Hazret-i ...

Vefat yıldönümünde rahmetle anıyoruz...
    “Kara Melek” adı ile anılırdı adı…
    1950’den sonra iki dönem Isparta milletvekili olarak Demokrat Parti’den ...

1900 yılında Isparta'nın Atabey kazasında doğdu. Bediüzzaman'ın yakın talebelerindendir. l943'de Denizli, l948'de Afyon ...

Son şahitlerden Teyp Tahir ağabey vefat etti. Teyp Tahir ağabeyin cenazesi Perşembe günü (yarın) Nazilli Merkez Koca Camiinde ikindi namazını ...

Saniye Çolakgil, seksen küsûr yaşında Zübeyir Gündüzalp’in tâbiriyle “sadırdan değil, satırdan konuşan” bir hanım. Hal ve tavırlarını görüp de ...

Bediüzzaman Said Nursî’yi Barla’da ziyaret eden ‘son şahit’lerden Yusuf Okumuş: Gençler, imanINI Risâle-i Nur’u bol bol okumakla kurtarabilir.

Dün ...

Asrın Garibi, Acibi, Eşsizi, Benzersizi...
    Kısaca: Zamanın Sesi!

Isparta vilayetinde kıymettar kardeşlerimin kucaklarında, teslim-i ruh edip, o mübarek toprakta defnolunmamı kalben niyaz ettim. Isparta benim için ...

Türkiye’de demokratlar yok iken, Bediüzzaman demokrat idi. Ülkemizde demokrat ve demokrasinin esâmesi okunmaz iken, Bediüzzaman demokrasiyi ...

Van ilimizde 19. yüzyılın başlarında Van valisi Tahir Paşa’nın konağında o­nun aziz misafiri, Nurslu bir delikanlı ateşpâre-i zekâ, bütün yeni ...

Büyük İslâm âlimi, Kur’ân müfessiri ve çağın müceddidi Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin 43. vefat yıldönümü, Bağdat başta olmak üzere Irak ...

Yıl 1908.

Türkçeyi iyi bilmeyen, yazma sanatına malik olmayan yeni uyanmış bir Kürd olan Bediüzzaman, otuz yaşında cihan devleti Osmanlının payitahtı ...

Bazı konular vardır ki, sıklıkla gündeme getirilir, yahut kasıtlı şekilde ortalığa servis edilmeye çalışılır.

İşte, o konulardan biri de 20. asırda ...

Türkiye yüz beş yıllık meşrûtiyet, doksan yıllık da cumhuriyet geçmişi olduğu halde henüz tam hürriyet ve cumhuriyete sahip olmuş değildir. Birinci ...

“Bahtiyar bir ihtiyar var. Etrafı sekiz yaşından seksen yaşına kadar bütün nesiller tarafından sarılmış. Yaşlar ayrı, başlar ayrı, işler ayrı… Fakat ...

Bediüzzaman Hazretleri’nin İngilizlere karşı verdiği mücâhede ve İngiliz’in İstanbul’u işgâl ettiğinde onların cebbâr kumandanına karşı göstermiş ...

• Kitap Bahçesi

“BAHAR dalı, sümbül, gelincik, menekşe, çiğdem, nergis, zambak, leylak, açelya, şebboy, nur-u saadet… Veya güzelliği, zarafeti, asaleti, ihlâsı, ...

Şiirlerle Bediüzzaman ve talebelerinin serencamı

Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin hayatını büyük ölçüde kronolojik olarak mevzu alan, ...

Hafızamız bizi yanıltmıyorsa, Bediüzzaman Said Nursî ve şaheseri Risâle-i Nur’ları 1983-84 kışında tanımıştık. Lise son sınıftaydık. Demek ki o ...

Bilhassa “cerbeze”nin had safhaya vardığı günümüzde çarpıtılan İslâmî mefhumlara en mühim örneklerden birisi olan “cihad”ı mevzu alan bir inceleme.

...

Yeni Asya Neşriyat Araştırma Merkezince hazırlanan “Risale-i Nur Neden Sadeleştirilemez?” adlı kitap çıktı.

Köprü dergisinin ilgili sayıları ile ...