Öyle birisinin kapısına gitmeli, öyle birisinden istemeli ki, “Bu benim dükkânımda yok, bu benim eczanemde bulunmaz” demesin.
İhtiyarı pek kısa olan insanın, nelere ihtiyacı yok ki? Her an nefes almaya ihtiyacı vardır. “Zeminin bütün nüfuslarına nefes vermek” gibi bir vazife ile tavzif edilen hava zerrelerine, sadece Kâinatın Sultanı hükmedebilir. Bir an için nefes alma zorluğu çeken bir insan, bu Sultan’a ne kadar muhtaç ve müteşekkir olduğunu anlar.
Susuzluktan çatlayan dudaklar, ancak O’nun rahmet pınarından akan damlalarla hararetini teskin edebilir. Gözle görülmeyecek kadar küçük bir mikrobun musallat olmasıyla yatağa düşen bir insan, O’nun Şâfî isminden istimdat edebilir.
İnsanın beslenmek, barınmak, ısınmak, arınmak, hadsiz düşmanlarına karşı kendini savunmak, nihayetsiz emellerine kavuşmak gibi pek çok nihayetsiz arzuları ve ihtiyaçları vardır. “İhtiyaç dairesi nazar dairesi kadar büyüktür, geniştir. Hatta hayal nereye gitse ihtiyaç dairesi dahi oraya gider, orada da hacet vardır. Belki her ne ki elde yok, ihtiyaçta vardır. Elde olmayan ihtiyaçta vardır, elde bulunmayan ise hadsizdir.” (17. Söz) Buna karşı, aczinden ve fakrından başka elinde bir sermayesi yoktur.
Cenâb-ı Hakk’ın dergâhından başka yerde, O’nun mülkünden başka bir mekânda, insanın ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Mün’im, Rezzak, Şâfî, Rahman, Rahîm, Kerîm gibi en güzel isimler O’na aittir. O kapıyı duâ eli ile çalan bir insan, oradan eli boş dönmez. Kalbi temiz, imanı kavî, yakarışı samimî olan hiçbir ihtiyaç sahibi bu kapıdan boş çevrilmez.
Duâ kulluğun özü olduğundan, insan hacet kapısında duâ ve niyazda bulunmakla, yaratılışının asıl gayesine uygun bir davranış göstermiş olur. Rabbi de o kulunu ihtiyaç içinde ve çaresiz bir vaziyette bırakmaz.
En geniş, en cömert, en yüksek, en müşfik, en âlî ve en âlâ hacet kapısı, Cenâb-ı Hakk’ın kapısıdır. Hacet kapısından ihtiramla giren, ihsanla çıkar.

ALLAH’IM

Aczimi anlayıp kapına geldim,
Ağlayan yüzümü güldür Allah’ım.
Senden başka kim var, kime gideyim,
Başka kapı bana züldür Allah’ım.

Emellerim sonsuz, ömrümse çok dar,
Mahiyetim ancak bir zerre kadar,
Fakat dağdan büyük günahlarım var,
Affet, mağfiretin boldur Allah’ım

Şaşkın ırmak gibi dolanıyorum,
Çağlayıp aktıkça bulanıyorum,
Kapından hidayet dileniyorum,
Şu gönül kâsemi doldur Allah’ım.  (A.Y.)

Image

Yorum ekle

• Mesajınız editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.
  • Küfür, hakaret ve beddua içeren yorumlar değerlendirmeye alınmamaktadır.
  • Lütfen imla kurallarına uyalım, sadece BÜYÜK harflerle yazılan yorumlar yayınlanmaz.
  • Tehdit içeren mesajların içeriği (örneğin: cesaretiniz varsa bunu da yayınlayın, yayınlamazsanız şöyle yaparım vs.) kurallara aykırı olmasa bile yayınlanmaz!
  • Güvenlik kodu
    Yenile

Risale-i Nur Hareketini, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatlarının otuzlu yıllarına götürmeden, yapacağımız tahlillerin yanlış olacağını düşünüyorum. Hayatı ile yazdıkları arasındaki muhteşem tenasübü bilenler, bazen Bediüzzaman’ı...

Bu yazıyı 28 Şubat postmodern bir darbe olduğunu söyledikleri halde, AKP´in millî iradeden beslendiğini idda edenler sakın okumasınlar... Yani Erbakan'ı ve Türkiye siyasetini bitirenlerin emriyle çıkarılmış AKP Projesini demokratik prensiplerle...

Bir cemiyeti ayakta tutan en büyük sır adalet duygusudur. Adalet mülkün temelidir. Adalet yıpranmaya başladığı zaman mülkün temellerinin de yıpranacağı, hatta mülkün tarumar olacağı açıktır. Tarihe bakıyoruz, yıpranmaya yüz tutan...

Bir ay kadar önce, Türkiye’nin en çok satılan gazetelerinden birinin ilk sayfasında “Kan donduran cinayetler” başlığı altındaki haber metni “Bolu, İstanbul ve Konya’dan peşpeşe gelen cinayet haberleri kamuoyunu şoke etti.” cümlesiyle...

İki mümtaz sahabenin naklettiği bir hâdis-i şerif mealen şöyledir: “Resulullah (asm) buyurdular ki: Ahirzamanda, din ile dünyayı talep eden insanlar zuhur edecek. Bunlar, insanlar için öyle bir yumuşaklığa bürünürler ki, koyun postu yanlarında...

Dünyanın büyük bir bölümü mânevî bir buhran ve dertle kıvranıyor olabilir.İnsanlığın kahir ekseriyeti şaşkın, biçare, bedbin, kısır döngülerin içerisinde, çaresiz ve mutsuz olabilir. İdareciler yetersiz, beceriksiz, vizyonsuz ve sığ...

Zülfikâr Balpetek: “Meşveret ve sadakat kavramlarını açar mısınız? Kime sadakatli olacağız?” Benim Bir Reyim VarMeşveret, Bediüzzaman Hazretlerinin Kur’ân’dan ve Asr-ı Saadetten aldığı ve bir hizmet metodu olarak ortaya koyduğu sistemin...

Din, insanın kalbinin cilâsı, ruhunun mi’racı, aklının nuru, vicdanının ziyası ve şaşmaz ölçüsüdür. Ahiretinin teminatı, dünyasının saadetidir. Bediüzzaman Hazretlerinin tarifi ile, “Din hayatın hayatı, hem nuru hem esası”dır. Bu...

Siyasetçilerin bir hayat biçimi vardır; seçmenlerinden uzaktır ve herkesle temas halinde olmaz. Hatta bu hayat biçimi, seçmenlerin dillendirdiği şikâyetlerin başında gelir.Fakat modern dünyaya kafa tutan ve bilindik siyasetçilerden uzak bir hayat...

Ramazan ayı içerisinde, gazetemiz Yeni Asyada bir haber çıkmıştı. “Asırlardır kılıçla hutbe okuyorlar” başlıklı bu haberi okuyunca, biraz kendime kızdım. Bazen, işte tenbelliğimizden midir, işlerimizin yoğunluğundan mıdır nedir,...

17 Aralık sonrası bir tarihte... Tarafgirliğin tavan yaptığı bir zamanda... Basındaki kalemlerin keskin bir kılıç gibi kullanıldığı dönemlerde... Bir dost sohbeti esnasında, Erdoğan cephesinin sembol ismi...

Ülkemizde hâkim olan ve doksan yıldır aynı istikamette seyreden eğitim sistemine bir bakın, iyice inceleyin. Sonuçta, mevcut sisteme hâkim düşüncenin Kemalist bir düşünce sistemi olduğu görülecektir. Bu değerlendirmenin doğru olduğunu...

Anket

Arap baharı sizce bir demokrasi / hürriyet hareketi midir yoksa bir devrim midir?

Kitapta, değişim sancıları içerisindeki, başta Türkiye ve âlem-i İslâm özelinde tüm dünya için büyük İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursî’nin örnek hizmet anlayışı özetleniyor.
    Bugün5873
    Dün9532
    Bu Hafta5873
    Bu Ay229098
    Toplam13073902

Sitede şuan 349 ziyaretçi var.

Bilgi toplumu ve Risale-i Nur

Bilgi toplumu ve Risale-i Nur

Bilgi toplumu nedir, Risale-i Nur, Müslümanları “bilgi toplumu” haline getirmek için nasıl bir metot uyguluyor? Bilgi toplumu şöyle tarif ediliyor: Temel üretim faktörü bilgidir. Bilginin işlenmesinde, depolanmasında da bilgisayar ve iletişim teknolojileri baz alınır.Bilgi toplumunun temel unsurları okumak, araştırmak, incelemek, haberdar olmak, bilgi üretmek, bilgi almak,...

Yeni Asya’nın mücadelesi demokrasinin önünü açıyor

Yeni Asya’nın mücadelesi demokrasinin önünü açıyor

Yeni Asya 45 yıldır iman hizmetiyle hürriyet mücadelesini birlikte ve iç içe götürürken, önüne çıkarılan engelleri aşmak için hukuk zemininde ortaya koyduğu gayretlerle Türkiye’nin antidemokratik yasa ve uygulamalardan adım adım kurtulmasına da çok önemli ve tarihî katkılarda bulundu. Meselâ onyıllar boyunca Nurcular başta olmak üzere dindarlara karşı...

İman hizmeti ve hürriyet mücadelesi

İman hizmeti ve hürriyet mücadelesi

Risale-i Nur hizmeti, asıl gündemi ve hedefi olan imanları tahkim ve takviye noktasındaki tahşidatını sürdürürken, aynı zamanda verdiği mücadele ile gerçek bir hürriyetin de önünü açıyor. Bu yönüyle, iman hizmeti ve demokrasi mücadelesi iç içe geçmiş olarak yürüyor.Bediüzzaman’ın bir taraftan iman hakikatlerini anlatırken, diğer taraftan meşrûtiyet,...

Bediüzzaman’ın “bir reyi var”; varis ağabeylerin kaç reyi var!

Bediüzzaman’ın “bir reyi var”; varis ağabeylerin kaç reyi var!

Risale-i Nur’u okuyor diye hüsn-ü zanda bulunduğum, bir bakanlıkta genel müfettiş olarak çalışan kadim bir dostumla karşılaştım. İlk sözü: “Ah, Yeni Asya’cı kardeşim! Nasıl bu hataya düştünüz!” demesin mi gülerek!Biz de, Risale-i Nur’un siyaset meydanlarında istismarı, münafıkane bandrol yasağı ve devletleştirilmek istenmesi, “menfaat üzerine dönen...

Meşveret heyeti ikna etmek zorunda değil

Meşveret heyeti ikna etmek zorunda değil

Bazı kardeşlerimiz, İstişare heyetinin, cemaat fertlerini bile ikna edemedikleri ileri sürerek, aldığı kararların geçersiz olduğunu ima eden mesajlar gönderiyorlar. Şûrâ, yani, istişare heyeti, ferdi ikna etmek zorunda değildir. Ancak fert, meşveretin, şûrânın aldığı kararlara-muhalif de olsa, hatta kararlar yanlış da olsa uymak zorundadır.Meşveretin esası,...

Bediüzzaman’dan ezber bozan duruşlar

Bediüzzaman’dan ezber bozan duruşlar

Bizler, içtimâî ve siyâsî hayatın çalkantılarında boğulmamak için Risale-i Nur prensipleri doğrultusunda meşveret ile hareket ederek, harekâtımızı şahs-ı mânevî ruhu ile teyid edip yerine getiriyoruz. Neticesini de Rabbimize bırakıyoruz. Öncelikle bir kaç sual ile girmek istiyorum? Üstad Bediüzzaman Hazretleri kendisini tazyik eden ehl-i dünyanın lehinde olarak bir...

Avrupa’nın genç fatihleri

Avrupa’nın genç fatihleri

Bir haftayı aşkın son Avrupa seyahatimiz esnasında yeni bir fütûhâtın, sevindirici yeni bazı inkişafların farkına vardık: Temiz fıtratlı Müslüman gençlik, aslî dâvâsına tam sahip çıkıyor; bu misyonunu, hâl ve kàl diliyle âleme ilân ve ispat ediyor.Mevcut hâl ve gidişat, Üstad Bediüzzaman’ın bir asır evvel söylemiş olduğu “Avrupa, bir İslâm devleti...

Bayram, Gazzeli çocukların da hakkı

Bayram, Gazzeli çocukların da hakkı

Bir Ramazan ayını daha oruçla ihya etmeyi nasip eden Allah’a hamd olsun. Ömrü olanlar bugün bayram edecek. İnşallah her günümüz bayram gibi sevinçli ve huzurlu olur ve olsun.Ne yazık ki bazı senelerin bayramı buruk yaşanıyor. İslâm dünyasının, din kardeşlerimizin ve insanlık ortak noktasında buluştuğumuz başkalarının katliâma maruz kaldığı bir vakitte, gerçek...

“Hüsn-ü zan, adem-i itimat” Bediüzzaman’a mı ait?

“Hüsn-ü zan, adem-i itimat” Bediüzzaman’a mı ait?

Elbistan’dan Ruhi Pak kardeşimiz, “Bediüzzaman’ın diye naklettiğiniz ‘hüsn-ü zan, adem-i itimat’ sözünü Risale-i Nur’da bulamadık. Siz kaynağını bulabildiniz mi?” diye sordu.Bu söz Bediüzzaman’ın değil, “Nurun kumandanı, Nur’un kahramanı” şeklinde tanımladığı talebesi Zübeyir Gündüzalp Ağabeye aittir. Acaba o söz, Üstad’ın basılmamış...

Osman Kurnaz

Osman Kurnaz

Ahlen, Almanya’ya giden her okuyucumuzun mutlaka uğradığı orta büyüklükte şirin bir kasaba, ama ülkedeki Nur hizmetinin en önemli merkezlerinden biri. Çoğunluğunu yakındaki maden ocağında çalışan, ama aralarında kendi işlerini kuranların da bulunduğu Türklerin oluşturduğu Nur talebeleri, burayı olduğu gibi Almanya’yı da nurlandıran manevî hizmetlere imza...

• RÖPORTAJ
    • NUR HABERLERİ
    • BASINDAN SEÇMELER
    • DÜNYA DÖNÜYOR
    • AVRUPA´DAN HABERLER
    Kenan Evren'in sanık sıfatıyla mahkemeye çağrılmasını önemli bulan yazar Etyen Mahçupyan 12 Eylül mahkûm edildikten sonra yeni bir anayasanın ...

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1945 yılında Çanakkale ili, Biga ilçesi, Balıklı Çeşme Köyünde doğdum. Çocukluğum bu köyde geçti. İlk okulu köyümüzde ...

Yusuf İslam Soma’daki maden şehitleri için gönderdiği taziye mesajında “Onlar kara tünellerden Allah’ın rahmetine ve Cennet bahçesine geçiş yaptılar” ...

Risale-i Nur girdiği yerde yara açmaz, tamirat yapar

Burası Barla Kitabevi… Ankara Hacı Bayram Veli Kitapçılar Çarşısı′nda rafları sadece Risale-i ...

Balıkesir Kepsut Cezaevi’nde 1200 mahkûma Risale-i Nur eserleri dağıttıklarını ifade eden Gazetemiz Balıkesir Temsilcisi Ali Kurnaz, Üstad ...

Hafta içinde son şahit, Kirazlımescit sakini ve Yeni Asya emektarı Mustafa Ekmekçi’yi de dar-ı bekaya uğurladık.

Necmeddin Şahiner’in Son Şahitler ...

ASRIMIZIN Büyük İslâm âlimi ve mütefekkiri Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin vefatının 50. yıldönümü münasebetiyle Emekli Eğitimci Tahir Ünverdi ...

Sungur Ağabey Mevlidinin ardından...

Sungur Ağabeyin, önceki gün, vefat yıldönümü vesilesiyle yapılan Mevlid-i Şerif programı cennet-âsâ baharın ...

Yaklaşık son 4 aydır büyük İslâm mütefekkiri Hz. Bediüzzaman Said Nursî’nin avn-i İlâhî ile ve çok zor şartlarda, binbir güçlükler içinde telif ...

Nurs köyünde yapımı 3–4 senedir devam eden "Bediüzzaman Külliyesi", şükürler olsun ki tamamladı ve açılışa hazır hale geldi.

Önümüzdeki 1 Ağustos ...

Kim derdi ki gün gelecek, ‘din’ ile savaşan Rusya değişecek, sıkıntıları aşmak için ve kaybolan gençliğine sahip çıkmak için ‘din’e sarılacak? Akla ...

Burada kast ettiğimiz mücadele, yaşadığımız vatanda ve hatta insanlık âleminde haksızlara, gaddarlara ve sair muzır unsurlara karşı—hasseten bu ...
    Düşünmeden konuşmak ne düşündürücü, duygularını dizginlemeden söz söylemek ne tahrip edici. Durarak, düşünerek, ölçüp biçip ne getirip ne ...

TÜRKİYE’NİN kalıcı gündemi gerçi birçok farklı şekilde formüle edilebilir, ama ben bir süredir ben bunu şu üçlemeyle tanımlamayı tercih ediyorum: ...

Bir çarşı düşünün ki, iyi ile kötü, sağlam ile çürük, güzel ile çirkin, iman ile küfür aynı tezgâhta satılıyor. Eskiden hiç kimse bozuk malı almaz, ...

Türkiye’nin Libya’ya müdahaleye NATO şemsiyesinde askerî desteği, kamuoyuna yeterince tartışılmadan apar-topar Meclis’ten geçirildi.

Irak ...

FİLİSTİN Evkaf ve Diyanet Bakanı Mahmut El Habbash, ‘’Maddî ve manevî olarak, basın olarak bizimle birlikte olmanız gerekir. Kudüs’ün kandillerini ...

Dünyadaki bütün Müslümanlardan tepki alan ve hatta papazların bile itiraz ettiği Hz. Muhammed aleyhindeki yeni film, dünya gündemini meşgul etmeye ...

Türkiye’de harc-ı âlem bir gündem savrulması var. En son “Erdoğan’ın işçi emeklisi mi, memur emeklisi mi olduğu” polemiğine odaklanan ve gittikçe ...

Bir Ramazan ayını daha oruçla ihya etmeyi nasip eden Allah’a hamd olsun. Ömrü olanlar bugün bayram edecek. İnşallah her günümüz bayram gibi sevinçli ...

Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin Emirdağ Lâhikası’ndaki bir mektupta ifade ettiği gibi, “ibadete muhtaç veya marifete müştak veya huzur” isteyen ...

Avrupa’da artan Müslüman nüfusun dini vecibelerini yerine getirmek için açılan mescit ve camiler çağdaş çizgilerden oluşan mimarî ile de göz ...

Alman gazeteleri, Almanya’da öldürülen Türklerin önceki günkü anma töreninde Başbakan Angela Merkel’in özür dilemesine geniş yer verdi.

Merkel’in ...

İsviçre'nin Zürih Kanton Meclisi hafta başında 'okullarda çocukların kıyafetinden velilerin sorumlu olacağına' dair karar aldı. Bu kararın alınmasına ...

Önce, Almanya’da yapılan bir araştırma neticesini aktaralım: Alman Konrad Adenauer Vakfı’nın Almanya’da yaşayan başı örtülü Türk kadınlarına ilişkin ...
    • MAKALELER
    • SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ KUR´AN
    • KURAN HABERLERİ

Bediüzzaman her şeyin üstünde tuttuğu, uğrunda dünyaları feda edeceği kudsî bir hakikate, yani iman ve Kur’ân’a hizmete adamıştı kendini. İman ...

Okulların tatile girmesiyle “gel, bu yaz Kur’an’ı kalbine yaz” sloganıyla camilerde başlatılan Kur’an kurslarına çocuklar büyük ilgi gösteriyor. ...

Birbirinin rakibi ve alternatifi değil ve olmamalıdır, ama okullar tatil olunca camiler tam anlamıyla şenlendi. Köylerden şehirlere kadar Türkiye’nin ...

İstanbul’da yaşamanın en önemli avantajlarından ve en güzel taraflarından biri de bence, Cuma namazınızı isterseniz Eyüp Sultan’da, Süleymaniye’de, ...

Kur’ân’ın, medeniyet harikaları, buluş ve keşiflerden “açıkça” bahsetmemesi noksanlık, kusur değil; bilâkis bir hikmettir; yerinde bir uygulamadır. ...

Dünya Kuran okuma birincilerinden Abdurrahman Sadien ve İran / Dünya birincisi Ahmet Ebul Kasimi´den Gaziantep´te Esmâ-ül Hüsna düeti.

Fatiha sûresini hiç böyle dinlediniz mi?

Midyat'a gelen İranlı Hafız Fatiha'yı tek nefeste okudu.

Güney Afrikalı Abdurrahman Sadien, Gaziantep'de Duha ve İnşirah Surelerini okuyor.

KIrşehİr Merkez ve ilçelerinde görev yapan Din Görevlileri arasında “Hafızlık, Kur’ân-ı Kerim’i ve Ezanı Güzel Okuma Final Yarışması” yapıldı.

...

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Manisa Akhisar’daki Hilâliye Kur’ân Kursları’nın 33. mezuniyet töreni binlerce vatandaşın katılımıyla coşkulu ...
    Okullar tatil olunca bazı anne ve babalar çocuklarının Kur’ân okumasını öğrenmelerini isterler. Kendileri bilmeyenler Kur’ân kursuna ...
    “Güzel Kur’ân-ı Kerim Okuma Yarışması” Adana birincileri belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’ân Kursları’nda okuyan kız-erkek ...

Baş İmam İbrahim Tunç, imamlığa başladığından beri mühendislik bilgisini kullanarak ve modern öğretim tekniklerini Kur’an öğretimine uyarlayarak, ...

• Mana-i Harfi
    • ENSTİTÜ YAZILARI
    • RİSALE-İ NUR IŞIĞINDA
    • TARİHİ HAKİKATLER
    • RİSALE-İ NUR NEDİR?
    Denge, kudretten hikmete, melekûttan mülke, esmadan eşyaya geçişte işleyen sırlardandır. Eşyanın melekût boyutuna ...
    Varlık âlemi içinde temel problemi varlığı ve kendini tanımlamak olan fert, çevresinin ve olayların ruh boyutunda oluşturduğu fırtınalar ve ...
    Dünya zıtlıklar alemi. Burada her şey zıddıyla biliniyor. Zıtlıklar derecelenmeyi ve her özelliklerdeki farklı mertebeleri doğuruyor. ...

On Dördüncü Lem'a'nın İkinci Makamı'nın Üçüncü Sır'rında yer alan şu ikaz, insanı derinden sarsan ve gafletten uyandıran mânâlar içeriyor: ...

"Dördüncüsü: Hadsiz âlem-i misâl gibi gayet geniş âlem-i melekût ve gayr-i mahdut sâir uhrevî âlemlere birer mahsulat veya tezyinat veya ...

Bediüzzaman’ın Şuâlar adlı eserindeki içtihadı günümüz Müslümanlar’ının hareket tarzını belirlemesi açısından hizmet metodunda bir milad ...

ŞUURLU bir varlık olan insan dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Allah’ın ve onun Resûlünün (asm) ...

Günümüzden altmış yedi sene önce 4 Aralık 1945 tarihli gazeteler ‘İstanbul’da komünist görüşlü basın organlarına ait gazete matbaalarının ve ...

İslâm literatüründe “kürsü”, “arş” ve “sema” kelimeleri çok defa birlikte kullanılır. Bunlar nerelerde geçmekte ve ne anlama gelmektedirler?

...
    CEVAP: ‘Halk yönetimi. Siyasî mekanizması seçimle kurulan, adalet ve hukukun üstünlüğüyle temel hak ve hürriyetleri sağlamayı amaçlayan idare ...

Çok uzaklarda dediğimiz ve zamanını bilmediğimiz ölüm her an yanımızda, genç-ihtiyar demeden, hasta-sağ ayırmadan sarmalar seni bir gonca gül gibi.

...

Maddeci anlayışın hüküm sürdüğü yaşadığımız modern zamanlarda musîbetlere, hastalıklara, afetlere menfî bir anlam yüklenmekte, onlardaki manevî ve ...

Kur’ân’dan gelen ve Kur’ân’ın manevî ve hakikatli bir tefsiri olan Risale-i Nur Külliyatı’na ait Sözler mecmuasında hacim olarak küçük bir yeri olan, ...

Hep merak etmişimdir karıncanın işlerini… Bediüzzaman onların cumhuriyetçi olduklarını dile getirmişti.

Sosyal hayatta cumhuriyet kavramı son yüz ...

“Zaman imana hizmet etme zamanıdır” buyuran asrın imamı Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri bu hizmeti yapmak için yaklaşık 6 bin sahifeyi bulan ...

Bediüzzaman diyor ki:

Ben vilayat–ı şarkiyede aşîretlerin hal–i perişaniyetini görüyordum. Anladım ki, dünyevî bir saadetimiz, bir cihetle fünün–u ...

Burada iki gün peşpeşe okuyacağınız konuyu daha evvel "Günün Tarihi" vesilesiyle işlemiştik. Şimdi ise, aynı konuyu altı aydan beri sürdürdüğümüz ...

Günün Tarihi 4-5 Mart 1934 5-6 Mart 1980

Bediüzzaman diyor ki:

Bütün mekteplerde ve dairelerde ve halkta, o ölmüş ...

Risâle-i Nur'dan:

“Tam münevverü’l–kalb bir abidi (kalbi nurlanmış bir mü’mini) küre–i arz (dünya) bomba olup patlasa, ihtimaldir ki onu korkutmaz. ...

Bediüzzaman diyor ki:

İstibdat, kendini muhafaza etmek için herkese vesvese verdiği gibi, beni İnkılâptan (1908'den) on sene evvel aldattı ...

Meslek; kelime anlamı itibariyle; usûl, tarz, tutulan yol, davranış, doktrin ve sistem demektir. Meşrep ise; tabiat, huy, mizaç, âdet, ahlâk, hareket ...

“Risâle-i Nur mesleği, tarikat değil, hakikattir, Sahabe mesleğinin bir cilvesidir.” (Bediüzzaman Said Nursî)
    Peygamberimizden (asm) iman dersi ...
    Lâhika sözlükte, ek, ilâve demektir. Lâhika mektupları ise Nur risalelerinin ekleridir. Lâhikalara risâlelerin ilk yazılmasıyla başlanmış ve ...

BİRİNCİ BÖLÜM

Risale-i Nur'un meslek ve meşrebi

Bir fikir hareketi ya da bir düşünce sistemi incelenirken, evvelâ incelemeye esas ...

Bizler Risâle-i Nur’un, cemaatin içindeyiz de, Risâle-i Nur’un bizlere kazandırdığı sosyal ve ruhi reçetelerin, faydaların farkında mıyız acaba? ...
    • BEDİÜZZAMAN CEVAP VERİYOR
    • MEDYADA SAİD NURSİ
    • SAİD NUR VE TALEBELERİ
    • BEDİÜZZAMAN KÖŞESİ
    • SAİD NURSİ KİMDİR?

Eski Said Dönemi Eserleri içerisinde bulunan Nutuk’ta doğudaki ulemalara “Meşrûtiyete dair bir telkinat”ta bulunan Said Nursî, “İslâmiyet ecnebilerin ...

Bediüzzaman Said Nursî, 1907’de, Sultan Abdülhamid’e doğu meselesinin çözümü ile ilgili düşüncelerini aktarmak üzere İstanbul’a gelmiş, bir süre ...

Said Nursî'nin hayatını, mesleğini ve dünya görüşünü lâyıkıveçhiyle bilmeyenler, onunla ilgili söz ve yazılarında hata üstüne hata işlemekten ...
    Birileri çıkıp diyor ki: "Said Nursî'nin eserleri Cemaleddin Efganî'den alıntıdır." İşte size zırvanın daniskası...

Çünkü, bu tür iddiaların ...

Şeriat dairesindeki hürriyet, gelişmenin birinci kapısıdır: Asya’nın ve âlem-i İslamın istikbalde terakkîsinin birinci kapısı meşrutiyet-i meşrua ve ...

Bitlis İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Işık Şahsiyetler’ projesi kapsamında Bitlis Anadolu Lisesi öğrencileri, Bitlis’in ışık ...

İLK İNSAN olan Hazret-i Âdem’i (as), kendisinden sonra gelecek insanlara ilk peygamber olarak tayin eden Cenâb-ı Hak, son peygamber olan Hazret-i ...

Mikail Bilal Yaprak, Konya STK’larının Ufuk Turu-8 toplantısıyla ilgili yazımızdaki “Anayasa Mahkemesi eski üyesi Sacit Adalı’nın, günümüz ...

Bir ülke düşünün… Işıkları tamamen sönmüş, yaşayanların ise sesleri kısılmış. Ses soluk yok. Yalnızlar, ıssızlar ülkesi… Yıldırılmış, sindirilmiş ...

TBMM’de Bitlis’le ilgili gündem dışı konuşan milletvekili Vahit Kiler, “Asrın mükemmel insanı dediğimde aklınıza ismi geliyor değil mi? Bu mükemmel ...

1928'de Bursa'ya bağlı İnegöl'ün Yenice Müslim köyünde doğdu. Bediüzzaman 1953'te o­nun Fatih Çarşamba'daki evinde üç ay kadar misafir olarak ...

“Sayın hakimler! Bir din âlimi ile görüşmek, o­nun din hakikatlerine ait kitaplarını okumak ve yazmak ve din arkadaşlarının imdadına koşmak üzere ...

Isparta’nın Barla Nahiyesinde, Akmescid mahallesinde 1887 senesinde dünyaya gelmişti Tevfik Göksu…

Suriye’nin Şam ilinde yirmi yıl subay olarak ...

Nur Risalelerinin şehid kahramanı Hafız Ali l3l3 (l898')'de İslamköy'ünde dünyaya geldi. l944 sensinde ise Denizli'de ebediye göçtü.

Vefatının 35.yılında rahmete vesile olması niyazıyla...

İşte, işte bak!..”

“Kim?”

“Bediüzzaman.”

“Nerede?”

“Ön safın, sağ tarafında.”

Bir Hıristiyan mü’min olarak, Said Nursî’nin ciltler dolusu eserlerini okurken, o­nlarda iç dünyamda hemencecik ma’kes bulan birçok bakış açısı ve ...

Bediüzzaman Said Nursî, İslâm toplumunun, tarihî süreç içinde, üç ana konuda iç çatışma yaşadığını belirtir: (1) Adalet-i mahza - adalet-i ...
    Bediüzzaman’ın, Avrupa’nın Hıristiyanlık’tan tasaffî ederek İslâma yaklaşmasıyla ilgili öngörüsünün delillerini sunmaya devam ediyoruz: Bugün ...
    Bediüzzaman, hiçbir beklenti içine girmeksizin, bütün makam ve mevkileri terk ederek, en cebbar, en zalim komutanlara karşı bile hakikati ...
    Isparta’da okunan Bediüzzaman mevlidini dinlemiştik. Ertesi yıl tekrar buluşmak üzere sözleşmiştik. Ama arkadan gelen 12 Eylül 1980 askerî ...

Bediüzzaman’ın neseben Âl-i Beyt’ten olduğu, Peygamberimize (asm) uzanan “şecere-i nuraniye (nurlu soy ağacı)” hükmündeki seyyidlik ve şeriflik ...

Bediüzzaman Hazretleri’nin hayatında birçok kumandan, paşa, hoca, şeyh, müdde-i umûmî, vali, asker, hâkim, muallim ile sayısız insan vardır. Bunların ...

“Bahtiyar bir ihtiyar var. Etrafı sekiz yaşından seksen yaşına kadar bütün nesiller tarafından sarılmış. Yaşlar ayrı, başlar ayrı, işler ayrı… Fakat ...

İstibdat ne şekilde olursa olsun, isterse Meşrûtiyet libası giysin gelsin, rast gelsem sille vuracağım” diyen Bediüzzaman Hazretlerinin, sahabe ...

Bediüzzaman Said Nursi hakkında yapılan biyografik çalışmalarda, henüz Miladi takvime göre ortak bir doğum tarihi ortaya konulamamıştır. Hatta biz bu ...

• Kitap Bahçesi

Risâle-i Nur prensipleri çerçevesinde açılımlar

Dünyaya ve ahirete yönelik çeşitli mevzuların “Risâle-i Nur’un bakış açısıyla” değerlendirildiği, ...

Yeni Asya Neşriyat Araştırma Merkezince hazırlanan “Risale-i Nur Neden Sadeleştirilemez?” adlı kitap çıktı.

Köprü dergisinin ilgili sayıları ile ...

Bilhassa “cerbeze”nin had safhaya vardığı günümüzde çarpıtılan İslâmî mefhumlara en mühim örneklerden birisi olan “cihad”ı mevzu alan bir inceleme.

...

Hafızamız bizi yanıltmıyorsa, Bediüzzaman Said Nursî ve şaheseri Risâle-i Nur’ları 1983-84 kışında tanımıştık. Lise son sınıftaydık. Demek ki o ...

Bu hafta sizlere Yeni Asya Neşriyat tarafından yayınlanan önemli bir kitabı tanıtmak istiyoruz: Sonsuz Gücün Anahtarı Besmelenin Esrarı. Kitap, ...